Przetłumaczone przez: PeterPkp123

By Rockwallaby

Po przeczytaniu tytułu, możecie sobie pomyśleć:

Okej Bryan, nie uderzyłeś się przypadkiem w głowę albo nie wziąłeś leków w tym tygodniu? Wiesz, że wersja Atlantis została już wydana, prawda?!?

Spokojnie, czuję się dobrze, nie mam amnezji – a co do tych leków… Hmm, muszę coś sprawdzić… Dobrze, żarty na bok, pozwólcie mi coś wyjaśnić.

Duże wydanie vs. wersja poprawkowa / hotfix vs. wydanie przejściowe

Chciałbym zacząć od przypomnienia, iż EndeavourOS to wydanie ciągłe, a zmiany wraz z aktualizacjami na obrazach ISO wpływają jedynie na proces instalacji i aktualizację naszej wersji offline. Nie wstrzymujemy w żaden sposób aktualizacji innych paczek. Numery w nazwie obrazu ISO odnoszą się po prostu do roku wydania oraz ilości wersji w tym roku. To powiedziawszy, wróćmy do wydania Atlantis neo i zobaczmy co oznaczają:

Duże wydanie– Ostatnie wydanie Atlantis jest dużym wydaniem, które zawiera wiele poprawek i nowych funkcji, stworzonych i zaimplementowanych przez zespół naszych deweloperów, równolegle z regularnymi aktualizacjami paczek. Takie wydanie jest także “świętowane” poprzez dodanie nowej tapety i ustalenie nazwy kodowej, inspirowanej istniejącą – lub fikcyjną – nazwą statku kosmicznego.

Wersja poprawkowa / hotfix – Jest to szybki sposób dla zespołu programistów na wypuszczenie małych poprawek błędów w istniejącym już obrazie ISO. Poprawkami tymi mogą być naprawione błędy wytworzone przez nas, skrypty (stworzone jako obejście) mające poprawić jakiś błąd, czy też poprawki błędów które nie wpływają na działanie innych programów na obrazie ISO. Postrzegajcie ten typ wydania jako tymczasowe rozwiązanie błędów wytworzonych przez wprowadzenie danej funkcji.

Wydanie przejściowe – Wydanie przejściowe wprowadza zaktualizowaną w małym stopniu wersję ostatniego dużego wydania, nie dodaje jednak nowych funkcji lub tapet. Udoskonalenia, jakie zawiera to wydanie, to obejścia z powodu opublikowanych poprawek i/lub zmian które wpływają na zachowanie innych paczek na obrazie ISO. Oczywiście – poza tymi zmianami – wydanie to przynosi również aktualizacje programów.

Pomiędzy dużymi aktualizacjami pojawią się maksymalnie dwa przejściowe wydania (jeśli będą potrzebne). Nie oznacza to jednak, iż każda duża wersja zawsze będzie posiadać te dwa warianty. Równie dobrze może ona mieć jedno wydanie przejściowe – w zależności od czasu i potrzeb.

Wydania te będą posiadać nazwę ostatniej dużej wersji z dodatkiem informacji o zmianach, odpowiednio neo oraz nova.

Pozostając z motywem kosmosu, podczas nadawania tych nazw inspirowaliśmy się światem lotnictwa. Każdy zna udany model Boeing 737 i jego ulepszoną wersję 737 MAX, czy też Airbus ze swoim równie dobrym produktem A320, posiadającym poprawioną wersję… A320 NEO…

A co w związku z ograniczaniem obciążenia pracą?

Uważny czytelnik spośród Waszego grona mógł dostrzec, iż korzystając z okazji ogłoszenia o wydaniu Atlantis, pisałem o niwelowaniu przeładowania pracą w zespole deweloperskim (wspominając o poprawkach). Co jednak w związku z przejściowymi wydaniami – czy nie generują one przypadkiem dodatkowego napięcia oraz pracy dla zespołu?

No więc… tak i nie – wyjaśnię.

Widzicie, hotfixy są zwykle wynikiem powstających poprawek błędów tworzonych przez zespół programistów i społeczność – grupy, które starają się zaoferować pomoc w obejściu tych problemów. Tak więc, łatki te zwykle wydane mogą zostać w miarę szybko dzięki wielu członkom społeczności obeznanym w technologii oraz dzięki całej społeczności świata Linuxa.

Wraz z wydaniem neo i nova, zespół deweloperów ma trochę łatwiejszą pracę przy implementowaniu poprawek i zmian. Wynika to głównie z tego powodu, iż aktualizacje te są mniejsze – co z kolei sprawia, że są lepsze do utrzymania. Zasadniczo, do wydania przejściowego wrzucamy jedynie zmiany i poprawki błędów – umożliwia nam to prostszą pracę. Na koniec, upraszcza to również pracę nad nowymi funkcjami, stworzonymi przez nas i przygotowanymi dla dużego wydania.

Spowoduje to też zmniejszenie ilości ogłoszeń o wydaniach – nasi tłumacze nie popadną w rozpacz…

Nasz zespół pracuje także nad automatyzacją procesu tworzenia obrazów ISO – pierwsze próby i testy wyglądają obiecująco – poinformujemy Was o tym w niedalekiej przyszłości.

Wydanie Atlantis neo

Polecamy zajrzeć do pełnej listy funkcji wprowadzonych z wersją Atlantis tutaj, gdyż Atlantis neo poza wymienionymi tam funkcjami wprowadza następujące poprawki:

  • W przypadku słabej jakości połączenia z internetem lub repozytoriami Pacman nie zatrzyma operacji, co skutkowałoby nieudaną próbą instalacji. W zamian za to, podejmie on do sześciu prób pobrania pakietów. Znacznie obniży to ilość błędów podczas instalacji.
  • Szyfrowane instalacje z systemem plików BTRFS pozwolą teraz na wybranie partycji SWAP wraz z hibernacją, dzięki pomocy ze strony członka naszej społeczności i moderatora – Dalto.
  • Poprawiono błąd skutkujący brakiem możliwości uruchomienia menu zasilania po hibernacji i uśpieniu oraz dodano domyślnie paczkę gnome-power-manager. Wielkie uznanie dla społeczności Big Daddy Linux za zgłoszenie tego problemu podczas ich cotygodniowego wyzwania z dystrybucją w 49-tym tygodniu.
  • Calamares pozwala od teraz na instalacje na urządzeniach z mniejszą ilością RAMu niż 2GB.
  • Virtualbox-ext-oracle została usunięta z naszych repozytoriów z powodu licencji Oracle, która nie pozwala na redystrybucję tej paczki.
  • Paczka power-profiles-daemon zamieniła TLP z powodu lepszego wsparcia urządzeń, co domyślnie spowodowało minimalnie większe oszczędności energii. Program power-profile-daemon zostanie zintegrowany w ustawienia środowiska dla użytkowników Gnome i KDE Plasma.

Mała świąteczna niespodzianka

By Shjim

Normalnie, poprawki i udoskonalenia wypisane wyżej zakończyłyby treść ogłoszenia o wydaniu regularnej wersji Atlantis neo. Przygotowaliśmy jednak małą świąteczną niespodziankę, co wynika z dwóch powodów: jest to pierwsze wydanie przejściowe oraz mamy sezon świąteczny.

  • LxDe został dodany do opcji środowisk pulpitu przy instalacji i będzie instalowany z domyślną konfiguracją.
  • Openbox został wprowadzony jako wersja społecznościowa z podstawową oraz lekko skonfigurowaną wersją.
  • Qtile został dodany do naszych wersji społecznościowych, również dostępny w dwóch wariantach: podstawowa wersja oraz wersja lekko dostosowana, aby zapewnić przyjemny początek z menedżerem okien.

Chcielibyśmy podziękować naszym programistom za ich ciężką pracę i wytrwałość w tworzeniu tych edycji – a także społeczności, za przekazywanie opinii podczas ich testowania.

”Dla nas każdy z Was jest cenną, promienną gwiazdą, która świeci nad naszymi skromnymi przedsięwzięciami (ang. Endeavour)…”

Zespół EndeavourOS

Pomimo ogólnego odczucia, z jakim spoglądamy na 2021 rok, dla nas rok ten był wyjątkowy – przyniósł ze sobą ciągle rosnącą, entuzjastyczną i cudowną społeczność. Bycie otoczonym przez grupę ludzi tak niezwykłych jak Ty, jest prawdziwym przywilejem.

Nie potrafimy wyrazić naszej wdzięczności za uwielbienie i wsparcie, jakim obdarowaliście nas w tym roku. Nie istnieje żadne słowo – w żadnym języku – którym moglibyśmy godnie określić Wasze zaangażowanie. Spróbuję zrobić to jednak w najlepszy możliwy sposób, wliczając w to moje ograniczone umiejętności.

Trzymając się odpowiedniego motywu – my jesteśmy tymi, którzy wysyłają nowe informacje w kosmos, ale wy… wy jesteście błyskawicznie szybko poruszającymi się wokół nas satelitami, transmitującymi nasz kod, mieszającymi go z miłością oraz entuzjazmem do nieskończoności – i jeszcze dalej – dostarczając nam dystrybucję, która posiada wyraźnie ciepłą oraz przyjazną twarz.

Dla nas każdy z Was jest cenną, promienną gwiazdą, która świeci nad naszymi skromnymi przedsięwzięciami (ang. Endeavour)… Dziękujemy za ciepło, miłość, entuzjazm, mądrość oraz światło, które nam dajecie – bez nich EndeavourOS nie byłby taki silny, jaki dziś jest…

Życzymy Wam wesołych świąt i fantastycznej kontynuacji naszej podróży w 2022 roku…

Wydanie Atlantis neo można pobrać tutaj.

Categories: Polish